Start Archiwum Zawody sportowe Biegi na orientację VI Mistrz. Polski Leśników

VI Mistrzostwa Polski Leśników
w Biegu na Orientację

 

VI Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację odbyły się w dniach 28-30 maja 2004. Bieg Parkowy rozegrany został w Sycowie 28 maja, zaś Bieg Mistrzowski następnego dnia w lasach LZD Siemianice. Organizatorami Mistrzostw były LZD Siemianice i Nadleśnictwo Syców. Kierownikiem imprezy była Krystyna Ruda-Ertel.

11-th European Foresters Orienteering Championship 28 czerwca - 3 lipca 2004 Szilvasvarad, Węgry

Wyniki VI Mistrzostw Polski Leśników w Biegu na Orientację:
Bieg Parkowy (Syców)
Bieg Mistrzowski (LZD Siemianice)

 


W maju 1980 roku przy uczelnianym klubie sportowym AZS SGGW w Warszawie powstała sekcja biegu na orientację. Skład drużyny utworzyli studenci i studentki uprawiający wcześniej biegi lekkoatletyczne. Trzon zespołu stanowili studenci Wydziału Leśnego. Największym sukcesem sportowym leśnika w tej dyscyplinie pozostaje do dziś indywidualne Mistrzostwo Polski (wśród "zawodowców") w nocnym biegu na orientację Piotra Sierzputowskiego z 1981 roku. Sekcja zakończyła swoją działalność w 1990 roku w związku z reorganizacją funkcjonowania SGGW. Pozostawiła wśród swoich członków niezapomniane wrażenia z pobytu w wielu miejscach i kompleksach leśnych kraju i Europy. W 1998 r. z inicjatywy Włodzimierza Protasiewicza przy poparciu leśników z północno-wschodniej Polski, organizacji SITLiD Białystok i akceptacji ze strony Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku mgr inż. Zbigniewa Godlewskiego, rozegrane zostały I Mistrzostwa Polski Leśników w Nadleśnictwach Gołdap i Czerwony Dwór. Kolejne edycje Mistrzostw (ZSL Goraj, Nadleśnictwo Lądek Zdrój, Nadleśnictwo Olsztynek, Nadleśnictwa Strzebielino i Wejherowo) wykazywały systematyczny wzrost zainteresowania imprezą.

Fundacja Sport i Przyroda
- Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników

W grudniu 2002 r. uzyskała osobowość prawną fundacja Sport i Przyroda - Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników (OKOBnOL). Sformalizowanie działalności było spełnieniem woli uczestników corocznie rozgrywanych Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie. Członkami założycielami są leśnicy z całej Polski. OKOBnOL tworzą: Tomasz Paweł Biesiada, Zygmunt Jeliński, Edward Stefan Jędryszczak, Henryk Ostrowski, Jan Kazimierz Słowik, Piotr Sierzputowski, Włodzimierz Protasiewicza. W statucie zapisano między innymi że celem fundacji jest organizowanie i wspieranie działalności osób prawnych i fizycznych na rzecz rozwoju aktywności fizycznej i umysłowej leśników, podnoszenia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, tworzenia i propagowania pozytywnego wizerunku osób działających na rzecz środowiska przyrodniczego w tym zwłaszcza lasów, propagowania idei aktywnego wypoczynku w kontakcie z naturą oraz lansowania pozaprodukcyjnych funkcji lasu, promocji polskiego środowiska przyrodniczego, w tym zwłaszcza lasów, w kraju i za granicą a także integracja leśników.

 

Mistrzostwa Polski w latach 1998-2002

 

I Mistrzostwa Polski Leśników, 12-14 czerwca 1998 r.

Nadleśnictwa Gołdap i Czerwony Dwór

Hasło: Straciwszy orientację nie trać głowy.
Kierownik zespołu organizacyjnego - Włodzimierz Protasiewicz
Rodzaj zawodów - indywidualne
Nazwa mapy - Jany
Liczba uczestników - 42
Liczba kategorii wiekowych - 6
Najlepsza przeciętna biegu: Dariusz Bączek - 9,49 min/km

 

II Mistrzostwa Polski Leśników, 11-13 czerwca 1999 r.

Zespół Szkół Leśnych w Goraju

Kierownik zespołu organizacyjnego - Zygmunt Jeliński
Rodzaj zawodów - indywidualne
Liczba uczestników - 66
Liczba kategorii wiekowych - 12
Najlepsza przeciętna biegu: Marek Mikielski - 11,26 min/km

 

III Mistrzostwa Polski Leśników, 9-11 czerwca 2000 r.

Nadleśnictwo Lądek Zdrój

Hasło Mistrzostw : Bieg na orientację sportem rodzinnym.
Kierownik zespołu organizacyjnego - Mieczysław Krywienko
Rodzaj zawodów - bieg parkowy i indywidualny
Liczba uczestników - 56 Liczba kategorii wiekowych - 10
Najlepsza przeciętna biegu: Zbigniew Małyszko - 9,86 min/km

 

IV Mistrzostwa Polski Leśników, 8-10 czerwca 2001r.

Nadleśnictwo Olsztynek Hasło Mistrzostw :

Korzystajmy z pozaprodukcyjnych funkcji lasu.
Kierownik zespołu organizacyjnego - Ryszard Zięblicki
Rodzaj zawodów - bieg parkowy i indywidualny
Liczba uczestników - 90
Liczba kategorii wiekowych - 15
Najlepsza przeciętna biegu: Dariusz Bączek - 8,98 min/km

 

V Mistrzostwa Polski Leśników, 7-9 czerwca 2002 r.

Nadleśnictwa Strzebielino i Wejherowo

Kierownik zespołu organizacyjnego - Mariusz Kaliszewski
Rodzaj zawodów - bieg parkowy i indywidualny
Liczba uczestników - 90
Liczba kategorii wiekowych - 15
Najlepsza przeciętna biegu: Daniel Mikielski - 7,26 min/km

 

Łącznie w biegach indywidualnych w 5 edycjach Mistrzostw Polski wzięło udział 208 osób (nie licząc wielokrotnych występów). Pięciokrotnie w zawodach uczestniczyli: Sebastian Biercewicz, Leszek Buks, Tomasz Konieczny, Marek Mikielski (w 2001r. poza konkursem), Henryk Ostrowski, Paweł Remiszewski, Jan Słowik, Piotr Zapisek. Nikomu nie udało się zwyciężyć pięciokrotnie. Czterokrotnie tytuły Mistrzów Polski zdobywali: Dariusz Bączek, Danuta Mikielska, Włodzimierz Protasiewicz., trzykrotnie Edward Jędryszczak, Daniel Mikielski, Marek Mikielski, Najkrótsza trasa była w kategorii M12,14 w 1999r. i wynosiła 1200 m, najdłuższa w 2002r. - 8400m. W 2002r. w kategorii M21 było też najwięcej punktów kontrolnych - 22.

 

X Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientację

Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników zorganizował w 2003 r. X Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientację (Białystok, 30 czerwca - 5 lipca 2003 r.)

Oficjalna strona Mistrzostw Europy Leśników w Biegu na Orientację.
11-th European Foresters Orienteering Championship
28 czerwca - 3 lipca 2004 Szilvasvarad, Węgry

Materiały wykorzystane na tej stronie pochodzą z serwisu oficjalnej, polskiej strony X Mistrzostw Europy Leśników w Biegu na Orientację.